Foothills Track & Field Roundup: Gloversville track hosts Hudson Falls, South High

GLOVERSVILLE – Gloversville’s Chanel Thomas and Anthony Bravo each picked up a pair of individual victories in Foothills Council track and field action Tuesday at Park Terrance Elementary School.

Thomas won the 100-meter hurdles in a time of 15.5 and the triple jump with a leap of 33-3, as the girls dropped an 88-81 decision to Hudson Falls and lost to South Glens Falls 116-54.

Bravo hit the line first in the 800-meter run in 2:10 and brought home a win in the triple jump with his leap of 38-05 as the Huskies were defeated by Hudson Falls 80-73 and South Glens Falls, 104-61.

Also picking up wins for the Huskies were John Robinson (100/11.7), Keyshawn Arnold (400/53.7), Taylor McCredie (400 intermediate hurdles/64.6), Adam Sleezer (3,200/10:37) and Quan McGee (high jump/5-08).

Brianna Port picked up the victory in the girls long jump with her distance of 14-11.

In other Foothills Council action Tuesday, Jake Coveney won four events and Greg Bogdan won two to help power the Broadalbin-Perth boys to a sweep of host Glens Falls and Scotia-Glenville.

The Patriots defeated Glens Falls 94.5-86.5 and Scotia-Glenville 92.5-87.5.

Coveney brought home victories in the 110-meter high hurdles (15.3), 400-meter intermediate hurdles (60.2), long jump (20-05.5) and triple jump (43-00.5). Bogdan hit the line first in the 1,600-meter run (4:46) and the 3,200 meters (10:25).

On the girls side, Joanna Tavolaro won three events and Jordyn DeNeuville two as the Lady Patriots rolled past Glens Falls 119-61 and Scotia-Glenville 112.5-55.5.

Tavolaro won the 100-meter high hurdles in 17.60, the pole vault with a height of 8-0 and the triple jump with a leap of 30-09.

DeNeuville swept the distance events with a time of 11:54 in the 3,000-meter run and 5:21 in the 1,500 meters.

Riley Kotwasinski was the lone winner of the day for Johnstown as Queensbury defeated the Lady Bills 126-14 and the Sir Bills 129-12.

Boys

Foothills Council

Hudson Falls 80, Gloversville 73

South Glens Falls 104, Gloversville 61

South Glens Falls 111.5, Hudson Falls 64.5

3,200 relay: South Glens Falls (Simpson, R. Davies, D. Davies, Jenkins), 9:01.80.

110 hurdles: Trevor Strother (HF), 17.03.

100: John Robinson (G), 11.70.

1,600: Jason Linendoll (HF), 4:51.0.

400 relay: Gloversville (Dutcher, Robinson, Arnold, McGee), 45.90.

400: Keyshawn Arnold (G), 53.70.

400 hurdles: Taylor McCredie (G), 1:04.60.

800: Anthony Bravo (G), 2:10.0.

200: Nate Salazar (SGF), 23.60.

3,200: Adam Sleezer (G), 10:37.0.

1,600 relay: South Glens Falls (Llewellyn, Pidgeon, Morris, Salazar), 3:42.30.

High jump: Quantel McGee (G), 5-08.0.

Pole vault: Zack Morris (SGF), 11-00.0.

Long jump: David VanDenabeele (G), 18-04.0.

Triple jump: Anthony Bravo (G), 38-05.0.

Discus: Anthony Santoro (SGF), 143-06.0.

Shot put: Anthony Santoro (SGF), 48-03.0.

Broadalbin-Perth 94.5, Glens Falls 86.5

Broadalbin-Perth 92.5, Scotia-Glenville 87.5

Scotia-Glenville 110, Glens Falls 70

3,200 relay: Scotia-Glenville (Broadhead, Larkin, Norton, Rooney), 8:56.90.

110 hurdles: Jake Coveney (BP), 15.3.

100: Alec Swider (SG), 11.13.

1,600: Greg Bogdan (BP), 4:46.0.

400 relay: Scotia-Glenville (Bulford, Pino, Ruan, Bekkering), 47.70.

400: Martin Dearaway (SG), 54.80.

400 hurdles: Jake Coveney (BP), 1:00.2.

800: Grant Norton (SG), 2:05.0.

200: Kevin Bekkering (SG), 23.95.

3,200: Greg Bogdan (BP), 10:25.0.

1,600 relay: Scotia-Glenville (Bekkering, Dearaway, Norton, Rooney), 3:41.60.

Shot put: Pierre LaPort (BP), 44-03.0.

Discus: Michael Smith (GF), 119-10.

Long jump: Jake Coveney (BP), 20-05.5.

Triple jump: Jake Coveney (BP), 43-00.5.

High jump: Mike Visco (BP), 5-06.0.

Pole vault: Kevin Bekkering (SG), 9-06.0.

Queensbury 129, Johnstown 12

100: Ian Kirkpatrick (Q), 12.0.

200: Eric Paige (Q), 24.60.

400: Keeghan O’Leary (Q), 54.60.

800: Christian Vaillancourt (Q), 2:14.0.

1,600: Christian Vaillancourt (Q), 4:53.10.

3,200: Ben Holser (Q), 11:20.70.

110 hurdles: Christopher Johnson (Q), 15.80.

400 hurdles: Christopher Johnson (Q), 1:06.10.

400 relay: Queensbury (Kirkpatrick, Paige, Stone, Slattery), 46.90.

1,600 relay: Queensbury (Graham, O’Leary, Messina, Fitzgerald), 3:59.60.

3,200 relay: Queensbury (Bishop, Crandall, Mack, Vogel), 10:36.90.

High jump: Zachary Mapes (Q), 5-08.0.

Pole vault: Aaron Stone (Q), 12-00.0.

Long jump: Zachary Mapes (Q), 18-06.0.

Triple jump: Zachary Mapes (Q), 38-06.0

Shot put: David Slattery (Q), 42-06.0.

Discus: David Slattery (Q), 153-02.

Girls

Foothills Council

Hudson Falls 88, Gloversville 81

South Glens Falls 116, Gloversville 54

South Glens Falls 119, Hudson Falls 61

3,200 relay: Hudson Falls (Johnston, Akins, Davis, Mooney), 10:58.20.

100 hurdles: Chanel Thomas (G) 15.50.

100: Courtney Sweet (SGF), 12.90.

1,500: Sara Billings (SGF), 5:12.0.

400 relay: South Glens Falls (Sweet, Anderson, Braga, Erickson), 53.0.

400: Jordan Hayes (SGF), 1:05.9.

400 hurdles: Serena Braga (SGF), 1:16.10.

800: Regina Rosati (SGF), 2:34.0.

200: Ashley Anderson (SGF), 27.40.

3,000: Sara Billings (SGF), 11:37.0.

1,600 relay: South Glens Falls (Hayes, Higgins, Rosati, Anderson), 4:25.40.

High jump: Sabrena Quintas (SGF), 5-00.0.

Pole vault: Mackenzie Myott (SGF), 9-06.0.

Long jump: Brianna Port (G), 14-11.0.

Triple jump: Chanel Thomas (G), 33-03.0.

Discus: Logan Thayer (SGF), 90-02.0.

Shot put: Maddison DeRidder (HF), 30-06.0.

Broadalbin-Perth 119, Glens Falls 61

Broadalbin-Perth 112.5, Scotia-Glenville 55.5

Glens Falls 90, Scotia-Glenville 86

3,200 relay: Broadalbin-Perth (Gifford, Onzo, Opalka, Monroe), 10:57.30.

100 hurdles: Joanna Tavolaro (BP), 17.60.

100: Christa Decker (BP), 13.30.

1,500: Jordyn DeNeuville (BP), 5:21.00.

400 relay: Broadalbin-Perth (Makarowsky, Decker, Sala, Gifford), 55.60.

400: Celina Onzo (BP), 1:03.90.

400 hurdles: Coreena Monroe (BP), 1:11.80.

800: Adele Haraughty (GF), 2:39.0

200: Christa Decker (BP), 28.0.

3,000: Jordyn DeNeuville (BP), 11:54.0.

1,600 relay: Broadalbin-Perth (Gifford, Onzo, Sala, Monroe), 4:27.30.

Shot put: Zoe Doolittle (GF), 36-04.

Discus: Zoe Doolittle (GF), 110-2.50.

Long jump: Shannon Burbank (SG), 13-07.0.

Triple jump: Joanna Tavolaro (BP), 30-09.0.

High jump: Chelsea LeBlanc (BP), 5-02.0.

Pole vault: Joanna Tavolaro (BP), 8-00.0.

Queensbury 126, Johnstown 14

100: Laura Kenyon (Q), 13:00.

200: Emma Hayes (Q), 27.70.

400: Deja Perkins (Q), 1:06.90.

800: Megan Kellogg (Q), 2:32.10.

1,500: Megan Kellogg (Q), 5:13.40.

3,000: Katie Ackner (Q), 11:44.70.

100 hurdles: Nikari Carota (Q), 14.60.

400 hurdles: Nikari Carota (Q), 1:10.0.

400 relay: Queensbury (Gengel, Hayes, Roscoe, Kenyon), 53.40.

1,600 relay: Queensbury (Kellogg, Bartlett, Carota, Metcalfe), 4:29.60.

3,200 relay: Queensbury (Ackner, Blood, Soprano, Hanchett), 10:44.60.

High jump: Reily Kotwasinski (J), 4-06.0.

Pole vault: Grace Murphy (Q), 7-00.0.

Long jump: Nikari Carota (Q), 14-05.25.

Triple jump: Brianna Pierce (Q), 30-10.25.

Shot put: Jen Stimpson (Q), 32-10.25.

Discus: Amanda Teppo (Q), 88-00.