BREAKING NEWS

BREAKING NEWS

Track & Field Roundup: Mayfield-Northville sweeps Saratoga Catholic

MAYFIELD – Todd Briggs continued his standout season for the combined Mayfield/Northville track and field team.

On Tuesday, Briggs scored individual victories in the 110 high hurdles (19.6), 400 intermediate hurdles (61.4), long jump (18-09.5) and triple jump (41-01) in Mayfield/Northville’s 98-34 win over Saratoga Catholic at Mayfield Elementary School.

Timothy Javarone won two events for Mayfield/Northville, topping the field in the high jump at 5-0 and 100-meter dash in 11.9.

Kaylee Bumpus, Emily Cromie, Rebecca Hart and Alyssa Davis were multiple winners as the Mayfield/Northville girls won every event in the 96.5-21.5 victory over Saratoga Catholic.

Bumpus claimed victories in the 100-meter dash in 13.4, 200-meter dash (28.5) and pole vault (7-06). Cromie topped the field in the shot put (27-01) and long jump (12-03), while Hart won the 100-meter high hurdles (19.5) and the 400-meter hurdles (1:39.7). Davis brought home wins in the 1,500-meter run (5:54.3) and 3,000 meters (13:04.3).

Jordan Ahrens won the 1,600 meters in 5:01.2 and the 3,200 meters in 13:47 as the Fort Plain boys defeated Galway, 78-60.

Noah Wicks led Galway with wins in the 100 (12.0), 200 (24.9) and 400 (56.3).

The Lady Hilltoppers claimed the WAC victory over Galway 90-55 with Gabrielle Bridgewater claiming wins in the 800-meter run (2:53.7), 100 meter hurdles (18.1), high jump (4-0) and shot put (32-11).

Laura Gardner and Lindsey Carlsen were double winners for Galway.

Gardner won the 100 (13.5) and 200 (29.4), while Carlsen won the 1,500 (5:47) and 3,000 (12:24.4).

On Monday, the Canajoharie boys and girls teams both posted wins over Galway on Monday.

The Canajoharie boys won 118-14, while the girls posted a 98-29 victory.

In the boys meet, the Cougars won 16 of 17 events to cruise to the win.

Ken Sullivan won the 110-meter and 400-meter hurdles for Canajoharie, while Zach Folts won the shot put and discus.

Kaisean Adams won the long jump and triple jump for the Cougars, while Logan Sala won the 800 and high jump.

Ruben McFarlane (1,600), Blade Mead (200), Jordan Brownell (400), Alex Hayes (3,200) and Soren Hudyncia (pole vault) also posted wins for Canajoharie.

The Cougars also won the 400, 1,600 and 3,200 relays.

In the girls meet, Canajoharie won 14 of 16 events on its way to the win.

Dainara Veeder won the 100-meter hurdles and 400-meter hurdles for the Cougars, while Jordyn Logan won the 800, high jump and 1,500 meters. Ariannah Logan won the 400 and long jump for Canajoharie, while Jordan Porter (200), Christina Towse (triple jump), Mackenzie Montanye (shot put) and Alexis Kane (discus) also posted wins.

The Lady Cougars also won the 400, 1,600 and 3,200 relays.

In Colonial Council action, Fonda-Fultonville rolled past Voorheesville, with the Braves scoring a 117-24 victory and the Lady Braves outscoring the Lady Blackbirds 117-23.

Tristan Nellis and Dylan DeSorbo picked up a pair of individual victories for the Braves.

Nellis won the triple jump with a leap of 38-11 and the 400-meter intermediate hurdles in 63.3. DeSorbo was first to the line in the 400-meter dash in 54.3 and the 3,200-meter run in 11:31.8.

For the Lady Braves, Camryn Savoie and Lindsay Therrien were double winners.

Savoie swept the throws with a toss of 30-08 in the shot put and 101-10 in the discus. Therrien won the long jump with a leap of 14-09.25 and the high jump, clearing the bar at 4-08.

Boys

Mayfield/Northville 98, Saratoga Catholic Central 34

3,200 relay: Mayfield/Northville (Madeiros, Cole, Davisk Febbie), 10:55.0.

110 hurdles: Todd Briggs (MN), 19.6.

100: Timothy Javarone (MN), 11.9.

1,600: Connor Akowicz (MN), 5:11.7.

400 relay: Saratoga Catholic Central (Englert, Hall, Valenza, Mruura), 49.2.

400: Michell Valenza (SCC), 57.0.

400 hurdles: Todd Briggs (MN), 61.4.

800: Harrison Harper (MN), 2:37.7.

200: Gerald Hmura (SCC), 24.9.

3,200: Parker Johnson (SCC), 11:42.4.

1,600 relay: Mayfield/Northville (Marshall, Chamberlaine, M. Akowicz, Macfarland), 4:13.7.

Long jump: Todd Briggs (MN), 18-09.5.

Triple jump: Todd Briggs (MN), 41-01.

High jump: Timothy Javarone (MN), 5-0.

Pole vault: Mitchell Akowicz (MN), 8-0.

Shot put: Tyler Henderson (MN), 40-09.

Discus: Michael Niles (SCC), 119-06.

Fort Plain 78, Galway 60

100: Noah Wicks (G), 12.0.

200: Noah Wicks (G), 24.9.

400: Noah Wicks (G), 56.3.

800: Jon Payack (FP), 2:23.3.

1,600: Jordan Ahrens (FP), 5:01.2.

3,200: Jordan Ahrens (FP), 13:47.

110 hurdles: Edward Rolle (FP), 21.9.

400 hurdles: Luke Huxhold (G), 68.3.

400 relay: Galway (Commingsong, Kenyon, Huxhold, Wicks), 50.0.

1,600 relay: Fort Plain (Colbert, Lambert, Searles, Payack), 4:07.9.

3,200 relay: Fort Plain (Ahrens, Cechnicki, Thomas, Rolle), 10:09.

High jump: Austin Filmer (FP), 5-07.

Pole vault: Jose Diaz (G), 9-0.

Long jump: Evan Searles (FP), 17-11.

Triple jump: Austin Filmer (FP), 36-03.75.

Shot put: Zach Florian (FP), 41-06.

Discus: Gene Ryan (FP), 114-03.

Canajoharie 118, Galway 14

3,200 Relay: Canajoharie (Sala, Hays, Buccolo, Bowley), 11:00

110 Hurdles: Sullivan (C), 17.47

100: Lawal (G), 11.56

1,600: McFarlane (C), 5:33

400 Relay: Canajoharie (Mead, Young, Adams, Manuel), 50.2

400: Brownell (C), 59.9

400 Hurdles: Sullivan (C), 1:02.8

800: Sala (C), 2:24.7

200: Mead (C), 25.3

3,200: Hayes (C), 12:23

1,600 Relay: Canajoharie (Brownell, Ferguson, Mazzarella, McFarlane), 4:06.6

Long Jump: Adams (C), 19-2 1/4

Triple Jump: Adams (C), 37-11

High Jump: Sala (C), 5-6

Pole Vault: Hudyncia (C), 10-6

Shot Put: Folts (C), 37-1

Discus: Folts (C), 10-8-7

Fonda-Fultonville 117, Voorheesville 24

3,200 relay: Fonda-Fultonville (Westman, Weaver, Hunter, Freeman), 9:16.4.

110 hurdles: Michael Sweet (FF), 16.2.

100: Isaiah Meaux (V), 11.7.

1,600: Cameron Gilligan (FF), 5:04.6.

400 relay: Voorheesville (Windsor, Meaux, Kundcel, Carciobolo), 47.4.

400: Dylan DeSorbo (FF), 54.3.

400 hurdles: Tristan Nellis (FF), 1:03.3.

800: Dan Westman (FF), 2:08.2.

200: Dalton Hunter (FF), 24.6.

3,200: Dylan DeSorbo (FF), 11:31.8.

1,600 relay: Fonda-Fultonville (Nizet, Hunter, Gilligan, Hanson), 3:45.9.

Shot put: Bryan Finn (FF), 37-08.

Discus: Joe Vogel (V), 121-09.

High jump: Zach Nizet (FF), 5-06.

Pole vault: Ryan Park (FF), 11-0.

Long jump: Dalton Hunter (FF), 19-04.5.

Triple jump: Tristan Nellis (FF), 38-11.

Girls

Mayfield/Northville 96.5, Saratoga Catholic Central 21.5

3,200 relay: Mayfield/Northville (Nikollaj, Lambo, Davis, Barker ), 12:42.9.

100 hurdles: Rebecca Hart (MN), 19.5.

100: Kaylee Bumpus (MN), 13.4.

1,500: Alyssa Davis (MN), 5:54.3.

400 relay: Mayfield/Northville (Dickey, Bumpus, Garrigan, Cromie), 56.6.

400: Emily Barker (MN), 1:15.7.

400 hurdles: Rebecca Hart (MN), 1:39.7.

800: Molly Lambo (MN), 3:08.6.

200: Kaylee Bumpus (MN), 28.5.

3,000: Alyssa Davis (MN), 13:04.3.

1,600 relay: Mayfield/Northville (Dickey, Hart, Cromie, Nikollaj), 5:06.0.

Long jump: Emily Cromie (MN), 12-03.0.

Triple jump: Charlotte Kalkbrenner (MN), 22-03.0.

Pole vault: Kaylee Bumpus (MN), 7-06.0.

Shot put: Emily Cromie (MN), 27-01.0.

Discus: Juleh Nikollaj (MN), 66-09.0.

Fort Plain 90, Galway 55

100: Laura Gardner (G), 13.5.

200: Laura Gardner (G), 29.4.

400: Morgan Ritter (G), 71.3.

800: Gabrielle Bridgewater (FP), 2:53.7.

1,500: Lindsey Carlsen (G), 5:47.

3,000: Lindsey Carlsen (G), 12:24.4.

100 hurdles: Gabrielle Bridgewater (FP), 18.1.

400 hurdles: Cheyenne Munson (FP), 81.9.

400 relay: Fort Plain (Staulters, Shirley, Walters, Walters), 58.1.

1,600 relay: Fort Plain (Shirley, Munson, Porter, Potter), 5:02.3.

3,200 relay: Fort Plain (Walters, Porter, Potter, Munson), 11:52.3.

High jump: Gabrielle Bridgewater (FP), 4-0.

Pole vault: Walters (FP), 7-0.

Long jump: Walters (FP), 13-03.

Triple jump: Erica Culbert (G), 22-09.

Shot put: Gabrielle Bridgwater (FP), 32-11.

Discus: Brianna Swartz (FP), 70-05.

Canajoharie 98, Galway 29

3,200 Relay: Canajoharie (Veeder, Kane, Elliott, A. Logan), 11:26

100 Hurdles: Veeder (C), 17.3

100: Wilkes (G), 13.1

1,500: J. Logan (C), 5:40

400 Relay: Canajoharie (Acquilla, Custer-Slater, Wellington, Porter), 57.3

400: A. Logan (C), 1:04.3

400 Hurdles: Veeder (C), 1:15.4

800: J. Logan (C), 2:45

200: Porter (C), 29.1

3,000: Gregory (G), 12:25

1,600 Relay: Canajoharie (Porter, Veeder, A. Logan, J. Logan), 4:35

Long Jump: A. Logan (C), 16-1 1/2

Triple Jump: Towse (C), 32-5 1/2

High Jump: J. Logan (C), 4-8

Shot Put: Montanye (C), 27-1

Discus: Kane (C), 82-6

Fonda-Fultonville 117, Voorheesville 23

3,200 relay: Fonda-Fultonville (LaPratt, Brown, VanAvery, Hunter), 10:54.5.

100 hurdles: Ashlee Jones (FF), 17.8.

100: Sam Hunter (V), 13.2.

1,500: Kim Geniti (FF), 5:21.2.

400 relay: Fonda-Fultonville (Hesch, S. Subik, Cook, Jones), 56.0.

400: Faith Cunningham (V), 1:06.2.

400 hurdles: Mariah VanAvery (FF), 1:20.3.

800: Lydia Brown (FF), 2:39.6.

200: Sam Hunter (V), 28.7.

3,000: Kacie Hunter (FF), 12:16.1.

1,600 relay: Fonda-Fultonville (Cook, Hanson, Brown, Geniti), 4:30.6.

Shot put: Camryn Savoie (FF), 30-08.

Discus: Camryn Savoie (FF), 101-10.

High jump: Lindsay Therrien (FF), 4-08.

Pole vault: Rebekah Hentnik (FF), 8-0.

Long jump: Lindsay Therrien (FF), 14-09.25.

Triple jump: Alesha Heacock (FF), 30-08.5.