Track & Field Roundup: Briggs wins four events in Mayfield/Northville victory

MAYFIELD -Todd Briggs won four individual victories as the Mayfield/Northville boys track and field team cruised to a 102-38 victory over Fort Plain in Western Athletic Conference action Thursday afternoon at Mayfield Elementary School.

Briggs picked up victories in the 110-meter hurdles (17.1), 400-meter intermediate hurdles (62.8), long jump (18-07.5) and triple jump (40-08).

Fort Plain’s Jon Payack was a double winner with his victories in the 1,600-meter (5:03.3) and 800-meter runs (2:28.6).

Ken Sullivan, Logan Sala, Zach Folts and Jordan Brownell were all double winners for the Canajoharie boys squad as they defeated Saratoga Catholic Central, 117-20.

Sullivan was first to the line in the 110-meter high hurdles (17.6) and 400-meter intermediate hurdles (68.5), while Sala topped the field in the 800-meter run (2:29.8) and high jump (5-04). Folts swept the throws with a 38-0 toss in the shot put and a 108-05 throw in the discus. Brownell picked up wins in the 200- and 400-meter sprints with times of 25.1 and 59.5 respectively.

Galway’s Noah Wicks was a triple winner in the Golden Eagles’ 65-62 loss to Mekeel Christian Academy.

Wicks won the 100-, 200- and 400-meter sprints with times of 12.1, 24.26 and 59.8 respectively.

The Gloversville and Johnstown track teams ran in a Foothills Council double-duel meet Wednesday at Glens Falls High School.

Glens Falls edged the Gloversville boys 85-84 and Johnstown 92-80. Johnstown won over Gloversville 87-85.

Daeshan Buseck was a double winner for Johnstown, capturing victories in the 110-meter high hurdles (16.94) and the 400-meter intermediate hurdles (1:02.9).

Gloversville’s Keyshawn Arnold won the 400-meter dash in 55.56 and the high jump, clearing the bar at 5-08.

On the girls side, Mary Ryan won three events and Kaylee Bumpus two for Mayfield/Northville in its 71-63 Western Athletic Conference victory over Fort Plain.

Ryan won the 400-meters dash in 66.8, the 800-meter run in 2:54.5 and the high jump at 4-06 for Mayfield/Northville. Bumpus picked up victories in the 100 meters (13.3) and 200 meters (28.3).

Cheyenne Munson won the 1,500-meter run in 5:53.9 and 400-meter intermediate hurdles in 84.7 for the Lady Hilltoppers.

Jordyn Logan, Ariannah Logan, Paige Shovelton and Mackenzie Montanye picked up two individual victories apiece in Canajoharie’s 99-26 Western Athletic Conference win over Saratoga Catholic Central.

Jordan Logan won the 1,500-meter run (5:45.2) and high jump (4-06), while Ariannah Logan won the 800-meter run (2:38.9) and long jump (14-05). Shovelton hit the line first in the 100-meter high hurdles (18.5) and 400-meter intermediate hurdles (93.9). Montanye swept the throwing events with a 28-07 toss in the shot put and 83-06 in the discus.

Anna Reschke and Brittney Dorrough were triple winners for the Galway Lady Golden Eagles’ 104-16 win Thursday over Mekeel Christian Academy.

Reschke won the long jump (11-06.5), discus (49-0) and shot put (21-09), while Dorrough topped the field in the triple jump (24-07), 100-meter hurdles (21.4) and 400-meter intermediate hurdles (1:24.9).

In Wednesday’s Foothills Council meet at Glens Falls High School, Gloversville swept past Glens Falls 101-60 and Johnstown 107.5-61.5. Johnstown topped Glens Falls 91-67.

Chanel Thomas and Madison Fancher were double individual winners for Gloversville.

Thomas won the 100-meter hurdles (17.8) and the long jump (14-05.5), and Fancher was first in the high jump (4-06) and triple jump (27-10).

Western Athletic Conference

Boys

Mayfield/Northville 102, Fort Plain 38

3,200 relay: Mayfield/Northville (T. Madeiros, D. Onzo, J. Feebie, A. Davis), 10:33.6.

110 hurdles: T. Briggs (MN), 17.1.

100: T. Javarone (MN), 11.9.

1,600: J. Payack (FP), 5:03.3.

400 relay: Mayfield/Northville (T. Javarone, C. Ivancic, M. Akowicz, L. Goodrich), 50.5.

400: N. Jonas (MN), 60.4.

400 hurdles: T. Briggs (MN), 62.8.

800: J. Payack (FP), 2:28.6.

200: J. Calbet (FP), 25.3.

3,200: C. Akowicz (MN), 11:56.3.

1,600 relay: Mayfield/Northville, 4:13.0.

Long jump: T. Briggs (MN), 18-07.5.

Triple jump: T. Briggs (MN), 40-08.

High jump: T. Henderson (MN), 5-04.

Pole vault: D. Onzo (MN), 8-06.

Shot put: Z. Florian (FP), 41-11.

Discus: G. Ryan (FP), 116-0.

Canajoharie 117, Saratoga Catholic Central 20

3,200 relay: Canajoharie (L. Sala, R. McFarlane, B. Buccolo, E. Bowley), 10:10.7.

110 hurdles: K. Sullivan (C), 17.6.

100: J. Hmura (SCC), 12.1.

1,600: R. McFarlane (C), 5:38.2.

400 relay: Canajoharie (B. Mead, Z. Young, K. Mazzarella, D. Manuel), 51.2.

400: J. Brownell (C), 59.5.

400 hurdles: K. Sullivan (C), 68.5.

800: L. Sala (C), 2:29.8.

200: J. Brownell (C), 25.1.

3,200: P. Johnson (SCC), 13:02.0.

1,600 relay: (K. Mazzarella, N. Ferguson, K. Adams, Z. Young), 4:17.1.

Long jump: K. Adams (C), 17-11.

Triple jump: T. Bell (C), 34-0.

High jump: L. Sala (C), 5-04.

Pole vault: S. Hudyncia (C), 9-06.

Shot put: Z. Folts (C), 38-0.

Discus: Z. Folts (C), 108-05.

Mekeel Christian Academy 65, Galway 62

3,200 relay: Galway (Amaya, Kenyon, Sowle, Longworth), 11:02.

100: N. Wicks (G), 12.1.

200: N. Wicks (G), 24:26.

400: N. Wicks (G), 59.8.

100 hurdles: uncontested.

400 hurdles: N. Gribben (MCA), 1:33.9.

800: T. Sowle (G), 2:33.8.

1,600: C. Galarneau (MCA), 5:46.9.

3,200: J. Samulson (MCA), 12:56.

400 relay: MeKeel Christian Academy (Chuchta, Townsel, Doriski, Armao), 49.0.

1,600 relay: Galway (Longworth, Juxhold, Sowle, Amaya), 4:27.4.

Shot put: G. Armao (MCA), 37-06.

Discus: G. Armao (MCA), 131-09.

Long jump: T. Chuchta (MCA), 17-01.5.

Triple jump: T. Commissoing (G), 34-06.

Pole vault: L. Huxhold (G), 9-0.

High jump: N. Gribben (MCA), 4-08.

Foothills Council

Glens Falls 85, Gloversville 84

Glens Falls 92, Johnstown 80

Johnstown 87, Gloversville 85

3,200 relay: Gloversville (Bravo, Hayes, Marshall, Perez), 9:31.0.

110 hurdles: D. Buseck (J), 16.94.

100: D. Bahruth (J), 11.1.

1,600: N. Duell (GF), 4:57.5.

400 relay: Glen Falls (Sampson, Jiang, Yell, Giordano), 47.84.

400: K. Arnold (G), 55.56.

400 hurdles: D. Buseck (J), 1:02.90.

800: J. Ryan (GF), 2:16.0.

200: S. Menzel (J), 24.25.

3,200: N. Duell (GF), 10:56.0.

1,600 relay: Johnstown (J. Bearden, E. Frank, S. Camarra, C. Roten), 3:44.4.

Shot put: M. Smith (GF), 39-07.0.

Discus: M. Smith (GF), 111-05.

Long jump: C. Dutcher (G), 17-09.0.

Triple jump: A. Murphy (GF), 36-3.5.

High jump: K. Arnold (G), 5-08.0.

Pole vault: K. Frank (GF), 9-0.

Western Athletic Conference

Girls

Mayfield/Northville 71, Fort Plain 63

3,200 relay: Fort Plain (Hazzard, Porter, Potter, Munson), 12:11.6.

100 hurdles: R. Hart (MN), 19.8.

100: K. Bumpus (MN), 13.3.

1,500: C. Munson (FP), 5:53.9.

400 relay: Mayfield/Northville (K. Bumpus, S. Dickey, E. Garrigan, E. Cromie), 57.3.

400: M. Ryan (MN), 66.8.

400 hurdles: C. Munson (FP), 84.7.

800: M. Ryan (MN), 2:54.5.

200: K. Bumpus (MN), 28.3.

3,000: A. Davis (MN), 13:02.2.

1,600 relay: Mayfield/Northville (S. Dickey, M. Ryan, R. Hart, E. Cromie), 5:01.0.

Long jump: S. Dickey (MN), 13-04.25.

Triple jump: L. Wadsworth (MN), 28-10.

High jump: M. Ryan (MN), 4-06.

Pole vault: C. Walters (FP), 6-06.

Shot put: G. Bridewater (FP), 32-06.

Discus: L. Nemecek (FP), 73-03.

Canajoharie 99, Saratoga Catholic Central 26

3,200 relay: Canajoharie (M. Elliott, L. Kane. A. Welch, K. Paddon), 12:51.9.

100 hurdles: P. Shovelton (C), 18.5.

100: R. Custer-Slater (C), 14.2.

1,500: J. Logan (C), 5:45.2.

400 relay: Canajoharie (J. Acquilla, B. Mead, D. Rulison, T. Wellington), 63.1.

400: P. Shovelton (C), 93.9.

800: A. Logan (C), 2:38.9.

200: J. Porter (C), 30.3.

3,000: E. Gurney (SCC), 13:53.9.

1,600 relay: Canajoharie (C. Towse, R. Custer-Slater, M. Sala, A. Logan), 5:26.4.

Long jump: A. Logan (C), 14-05.

Triple jump: C. Towse (C), 31-09.

High jump: J. Logan (C), 4-06.

Pole vault: uncontested.

Shot put: M. Montanye (C), 28-07.

Discus: M. Montanye (C), 83-06.

Galway 104, Mekeel Christian Academy 16

3,200 relay: Galway (Cross, Gribben, Fappini, Ritter), 14:21.

100: E. Bailey (G), 15:1.

200: K. Jones (MCA), 33.3.

400: B. Kenyon (G), 1:23.9.

100 hurdles: B. Dorrough (G), 21.4.

400 hurdles: B. Dorrough (G), 1:24.9.

800: M. Ritter (G), 2:55.

1,500:L. Carlsen (G), 6:23.5.

3,000: L. Carlsen (G), 13:44.8.

400 relay: Galway (Decker, Bailey, Conti, Killingmo), 63.4.

1,600 relay: Galway (Killingmo, Reschke, Conti, Kenyon), 5:48.9.

Shot put: A. Reschke (G), 21-09.

Discus: A. Reschke (G), 49-0.

Long jump: A. Reschke (G), 11-06.5.

Triple jump: B. Dorrough (24-07.

Pole vault: M. Ritter (G), 4-0.

High jump: M. Ritter (G), 4-06.

Foothills Council

Gloversville 101, Glens Falls 60

Johnstown 91, Glens Falls 67

Gloversville 107.5, Johnstown 61.5

3,200 relay: Gloversville (Craven, Fancher, Rienhardt, Ryan), 11:02.0.

100 hurdles: C. Thomas (G), 17.8.

100: B. Mallory (GF), 13.51.

1,500: B. Craven (G), 5:24.4.

400 relay: Gloversville (A. Bakyta, C. Bakyta, B. Port, C. Thomas), 57.32.

400: A. Haraughty (GF), 1:07.0.

400 hurdles: C. Peck (G), 1:21.96.

800: A Haraughty (GF), 2:29.0.

200: K. Groton (GF), 30:82.

3,000: K. Senzio (G), 13:14.0.

1,600 relay: Gloversville (C. Bakyta, A. Bielli, C. Peck, B. Port), 4:43.9.

Shot put: Z. Doolittle (GF), 34-11.0.

Discus: Z. Doolittle (GF), 97-02.

Long jump: C. Thomas (G), 14-05.5.

Triple jump: M. Fancher (G), 27-10.0.

High jump: M. Fancher (G), 4-06.0.

Pole vault: C. Bakyta (G), 6-06.