Area athletes shine at Kiwanis meet

By The Leader-Herald

BROADALBIN – Gloversville’s Chanel Thomas and Amsterdam’s Izaiah Brown were named the overall female and male athletes of the meet at Saturday’s Kiwanis Bi-County Meet at Broadalbin-Perth High School.

Thomas won the 100 hurdles with a time of 15.4 seconds, the long jump (15-7) and triple jump (34-0). Thomas also placed third in the 200 meters for Gloversville.

“We are really proud of all our athletes who competed today,” Gloversville coach Stephen Wendt said. “We are looking forward towards the rest of the season, and a special congratulations to Chanel Thomas for winning the overall female athlete of the meet.”

Brown won the 200 meters for Amsterdam with a time of 21.6 seconds. Brown also won the 400 meters with a time of 48.10 seconds and the high jump with a leap of 5-10.

Amsterdam’s Olivia Lazarou (Female Track Athlete of the Meet), Broadalbin-Perth’s Anna Smith (Female Field Athlete of the Meet), Broadalbin-Perth’s Greg Bogdan (Male Track Athlete of the Meet) and Broadalbin-Perth’s Pierre LaPort (Male Field Athlete of the Meet) also earned awards Saturday.

Lazarou won the 800 meters for the Lady Rams, finishing with a time of 2:31.90. She also won the 1,500 meters with a time of 5:17.20.

Smith won the shot put with a throw of 34-7 1/2 and placed second in the discus with a throw of 99-7.

Bogdan won the 3,200 meters with a time of 10:28.30 and the 3,000-meter steeplechase with a time of 10:51.20. He also was second in the 1,600 with a time of 4:49.60.

LaPort won the shot put with a throw of 42-7 1/2 and the discus with a throw of 126-5.

In the girls meet, Mayfield-Northville’s Kaylee Bumpus won the 100 meters with a time of 13.30 seconds. Fonda-Fultonville’s Skyler Hesch (14.00 seconds) was second and Mayfield-Northville’s Sarah Dickey (14.10 second) was third.

Bumpus also won the 200 meters with a time of 27.70 seconds, while Broadalbin-Perth’s Christa Decker (28.10 seconds) was second.

Gloversville’s Carolyn Peck won the 400 meters with a time of 1:04.20, while Broadalbin-Perth’s Celina Onzo (1:05.70) was second and Mayfield-Northville’s Mary Ryan (1:06.30) was third.

In the 800 meters, Fonda-Fultonville’s Lydia Brown was second with a time of 2:40.10, while Mayfield-Northville’s Mary Ryan (2:41.90) was third.

Amsterdam’s Illenis Quinones was second in the 1,500 meters with a time of 5:24.70, while Broadalbin-Perth’s Sarah Naple was third with a time of 5:36.20.

In the 3,000 meters, Broadalbin-Perth’s Jordyn DeNeuville won with a time of 11:17.20. Gloversville’s Brittany Craven (11:22.50) was second and Amsterdam’s Illenis Quinones (11:38.80) was third.

DeNeuville also won the 2,000-meter steeplechase with a time of 8:45.60. Broadalbin-Perth’s Cadey Nolan (8:56.90) was second and Johnstown’s Julia Sarullo (9:23.10) was third.

Fonda-Fultonville’s Lindsay Therrien was second in the 100 hurdles, while Fonda-Fultonville’s Emma Rhodes (17.30 seconds) was third.

In the 400 hurdles, Fonda-Fultonville’s Kimberly Geniti won with a time of 1:10.50. Broadalbin-Perth’s Coreena Monroe (1:12.00) was second and Fort Plain’s Cheyenne Munson (1:17.50) was third.

Canajoharie won the 400 relay as the team of Jade Acquilla, Rebecca Custer-Slater, Jordan Porter and Christina Towse posted a time of 55.60 seconds. Fonda-Fultonville (56.10 seconds) was second and Amsterdam (56.20) was third.

In the 1,600 relay, the Broadalbin-Perth team of Christa Decker, Kylie Gifford, Coreena Monroe and Celina Onzo won with a time of 4:26.80. Gloversville (4:39.30) was second and Amsterdam (4:40.10) was third.

Amsterdam won the 3,200 relay as the team of Caitlyn Adamchick, Chantel Dopp, Illenis Quinones and Olivia Lazarou posted a time of 10:41.90. Fonda-Fultonville (10:51.70) was second, Broadalbin-Perth (11:07.10) was third and Gloversville (11:38.90) was fourth.

In the high jump, Broadalbin-Perth’s Chelsea LeBlanc won with a leap of 5-0. Fonda-Fultonville’s Lindsay Therrien (4-8) was second and Johnstown’s Juliet Sear (4-6) was third.

Therrien also placed second in the long jump with a leap of 15-3 3/4, while Broadalbin-Perth’s Christa Decker (14-6 1/2) was third.

Fonda-Fultonville’s Rebekah Hentnik won the pole vault with a height of 9-0. Broadalbin-Perth’s Joanna Tavolaro (7-0) was second and Broadalbin-Perth’s Lexi Eipp (7-0) was third.

Amsterdam’s Madison Janetsky was second in the triple jump with a leap of 32-3 1/2, while Canajoharie’s Christina Towse (32-1/2) was third.

Fonda-Fultonville’s Camryn Savoie won the discus with a throw of 102-1 and placed second in the shot put with a throw of 29-7. Fort Plain’s Gabrielle Bridgewater (29-6) was third in the shot put, while Canajoharie’s Mackenzie Montanye (87-0) was third in the discus.

Several other Gloversville competitors posted top-six finishes. Sierra Fancher was fifth in the triple jump and fourth in the 800 meters, while Brianna Port was fifth in the long jump and triple jump.

Morgan Reinhardt was sixth in the 1,500 meters for Gloversville, while Cassandra Ryan was fourth in the 400 meters.

In the boys meet, Amsterdam’s Lucas Dorr won the 100 meters with a time of 11.0 seconds. Amsterdam’s Bryan Stanavich (11.4 seconds) was second and Amsterdam’s Shane DeRose (11.8) was third.

Johnstown’s Devlin Bahruth was second in the 200 meters with a time of 22.30 seconds and second in the 400 meters with a time of 50.70 seconds. Amsterdam’s Julian Gallup (23.30) was third in the 200 meters and third in the 400 meters with a time of 52.70 seconds.

Gloversville’s Anthony Bravo won the 800 meters with a time of 2:11.40. Amsterdam’s Gabe Fernandez (21:12.50) was second and Fonda-Fultonville’s Cameron Gilligan (2:14.20) was third.

In the 1,600 meters, Fonda-Fultonville’s Dan Westman won with a time of 4:47.50 and Johnstown’s Jamal Vazquez (4:54.30) was third.

Gloversville’s Adam Sleezer was second in the 3,200 meters with a time of 11:05.10, while Broadalbin-Perth’s Alex Hitrick (11:08.70) was third.

In the 110-meter hurdles, Broadalbin-Perth’s Jake Coveney won with a time of 14.6 seconds. Fonda-Fultonville’s Michael Sweet (15.2 seconds) was second and Amsterdam’s David Graveley (15.6) was third.

Graveley won the 400 hurdles with a time of 56.9 seconds, while Coveney (58.6) was second. Johnstown’s Daeshan Buseck (1:01.0) was third.

Gloversville’s Phil Meher was second in the 3,000-meter steeplechase with a time of 11:29.9, while Johnstown’s Cameron Roten (12:12.9) was third.

Amsterdam won the 400 relay as the team of Bryan Stanavich, Omahri Sturdivant, Shane DeRose and Lucas Dorr finished with a time of 45.10 seconds. Fonda-Fultonville (48.10 seconds) was second and Johnstown (50.50) was third.

The team of David Graveley, Julian Gallup, Jared Gallup and Izaiah Brown won the 1,600 relay with a time of 3:35.80. Johnstown (3:43.10) was second and Fonda-Fultonville (3:47.20) was third.

Fonda-Fultonville won the 3,200 relay as the team of Cameron Gilligan, Damion Freeman, Dylan DeSorbo and Dan Westman posted a time of 8:48.80). Amsterdam (8:58.0) was second and Johnstown (9:12.0) was third.

In the high jump, Johnstown’s Alec Hornidge (5-8) was second and Canajoharie’s Logan Sala (5-6) was third.

Gloversville’s Michael Budka won the pole vault with a height of 12-6, while Fonda-Fultonville’s Ryan Park (12-6) was second. Gloversville’s Zach Williams (10-6) was third.

Amsterdam’s Julian Gallup won the long jump with a leap of 19-10 1/4, while Amsterdam’s Omahri Sturdivant (19-6 1/2) was second. Mayfield-Northville’s Todd Briggs (19-5 1/4) was third.

Sturdivant won the triple jump with a leap of 43-10, while Briggs was second with a leap of 39-6. Mayfield-Northville’s Devante Marshall (38-2) was third.

In the shot put, Fort Plain’s Zach Florian was second with a throw of 41-7 1/4, while Mayfield-Northville’s Tyler Henderson (39-5 1/2) was third.

In the discus, Canajoharie’s Zach Folts (120-6) was second and Fort Plain’s Gene Ryan (111-2) was third.

Several other Gloversville athletes posted top-six finishes. Jacob Perez was fourth in the 3,200, David VanDenbeele was sixth in the long jump and Cory Miller was sixth in the pole vault. Keyshawn Arnold was fourth in the high jump and fourth in the 400 meters for Gloversville, which also placed fourth in the 3,200 and 1,600 relays. The Huskies also finished fifth in the 400 relay.

2014 Kiwanis Bi-County Track & Field Meet – 4/19/2014

Broadalbin-Perth

100 Meter Dash Finals

1, Bumpus, Kaylee, Mayfield-Nor, 13.30. 2, Hesch, Skyler, Fonda-Fulton, 14.00. 3, Dickey, Sarah, Mayfield-Nor, 14.10. 4, Cook, Avery, Fonda-Fulton, 14.20. 5, Wollman, Abby, Amsterdam Hi, 14.30. 6, Makarowsky, Kelly, Broadalbin-P, 14.30.

Girls 200 Meter Dash

1, Bumpus, Kaylee, Mayfield-Nor, 27.70. 2, Decker, Christa, Broadalbin-P, 28.10. 3, Thomas, Chanel, Gloversville, 28.20. 4, Porter, Jordan, Canajoharie, 29.00. 5, Hesch, Skyler, Fonda-Fulton, 29.20. 6, Cook, Avery, Fonda-Fulton, 29.50.

Girls 400 Meter Dash

1, Peck, Carolyn, Gloversville, 1:04.20. 2, Onzo, Celina, Broadalbin-P, 1:05.70. 3, Ryan, Mary, Mayfield-Nor, 1:06.30. 4, Ryan, Cassandra, Gloversville, 1:07.50. 5, Rose, Jordan, Johnstown Hi, 1:08.40. 5, Gifford,

Kylie, Broadalbin-P, 1:08.40. 7, Adamchick, Caitlyn, Amsterdam Hi, 1:08.60. 8, Bielli, Alex, Gloversville, 1:08.90. 9, Smith, Lauren, Broadalbin-P, 1:09.40. 10, Porter, Jordan, Canajoharie, 1:10.10. 11, DeRosa, Gianna, Amsterdam Hi, 1:10.30. 12, Bridgewater, Gabrielle, Fort Plain, 1:10.60. 13, Queeney, Abby, Johnstown Hi, 1:14.00. 14, Foster, Destiny, Fonda-Fulton, 1:15.70. 15, Anderson, Elizabeth, Johnstown Hi, 1:17.80. 16, Sweetman, Shaleena, Fonda-Fulton, 1:18.60. 17, Sala, Madi, Canajoharie, 1:19.30. 18, Putnam, Jamie, Fort Plain, 1:23.40.

Girls 800 Meter Run

1, Lazarou, Olivia, Amsterdam Hi, 2:31.90. 2, Brown, Lydia, Fonda-Fulton, 2:40.10. 3, Ryan, Mary, Mayfield-Nor, 2:41.90. 4, Fancher, Sierra, Gloversville, 2:43.40. 5, Dopp, Chantel, Amsterdam Hi, 2:44.40. 6, Naple, Sarah, Broadalbin-P, 2:47.80. 7, DeRosa, Gianna, Amsterdam Hi, 2:48.50. 7, Rienhardt, Morgan, Gloversville, 2:48.50. 9, Bellinger, Renee, Broadalbin-P, 2:50.60. 9, Hunter, Kacie, Fonda-Fulton, 2:50.60. 11, Sarullo, Julia, Johnstown Hi, 2:55.70. 12, Ambrosino, Emily, Gloversville, 2:56.30. 13, Hesch, Ryleigh, Fonda-Fulton, 2:58.20. 14, Sear, Molly, Johnstown Hi, 2:59.60. 15, Hazzard, Breanna, Fort Plain, 2:59.90. 16, Barker, Emily, Mayfield-Nor, 3:07.70. 17, Porter, Caitlyn, Fort Plain, 3:14.00. 18, Welch, Abbey, Canajoharie, 3:14.60.

Girls 1500 Meter Run

1, Lazarou, Olivia, Amsterdam Hi, 5:17.20. 2, Quinones, Illenis, Amsterdam Hi, 5:24.70. 3, Naple, Sarah, Broadalbin-P, 5:36.20. 4, Sarullo, Julia, Johnstown Hi, 5:40.90. 5, Hunter, Kacie, Fonda-Fulton, 5:41.60. 6, Rienhardt, Morgan, Gloversville, 5:42.80. 7, Sear, Molly, Johnstown Hi, 5:43.90. 8, Craven, Brittany, Gloversville, 5:44.00. 9, Opalka, Alexandria, Broadalbin-P, 5:49.90. 10, Lapratt, Hailie, Fonda-Fulton, 5:59.00. 11, Davis, Alyssa, Mayfield-Nor, 6:01.70. 12, Potter, Emily, Fort Plain, 6:10.60. 13, Ambrosino, Sarah, Gloversville, 6:22.30. 14, Vecchio, Rachael, Fonda-Fulton, 6:24.10. 15, Barker, Emily, Mayfield-Nor, 6:32.00. 16, Sear, Juliet, Johnstown Hi, 6:34.20.

Girls 3000 Meter Run

1, DeNeuville, Jordyn, Broadalbin-P, 11:17.20. 2, Craven, Brittany, Gloversville, 11:22.50. 3, Quinones, Illenis, Amsterdam Hi, 11:38.80. 4, Dopp, Chantel, Amsterdam Hi, 11:51.70. 5, Hunter, Kacie, Fonda-Fulton, 11:53.50. 6, Nolan, Cadey, Broadalbin-P, 12:00.50. 7, Opalka, Victoria, Broadalbin-P, 12:38.90. 8, Davis, Alyssa, Mayfield-Nor, 12:45.60. 9, VanDuesen, Tierney, Gloversville, 12:53.20. 10, Potter, Emily, Fort Plain, 12:55.20. 11, Vecchio, Rachael, Fonda-Fulton, 13:17.50. 12, Ambrosino, Sarah, Gloversville, 13:43.30. 13, Welch, Abbey, Canajoharie, 14:58.70.

Girls 100 Meter Hurdles

1, Thomas, Chanel, Gloversville, 15.40. 2, Therrien, Lindsay, Fonda-Fulton, 16.80. 3, Rhodes, Emma, Fonda-Fulton, 17.30. 4, Palczak, McKenna, Amsterdam Hi, 17.80. 5, Jones, Ashlee, Fonda-Fulton, 18.60. 6, Rose, Jordan, Johnstown Hi, 19.10.

Girls 400 Meter Hurdles

1, Geniti, Kimberly, Fonda-Fulton, 1:10.50. 2, Monroe, Coreena, Broadalbin-P, 1:12.00. 3, Munson, Cheyenne, Fort Plain, 1:17.50. 4, Rhodes, Emma, Fonda-Fulton, 1:18.90. 5, Tavolaro, Joanna, Broadalbin-P, 1:20.30. 6, Kraebel, Genevieve, Broadalbin-P, 1:20.50. 7, Palczak, McKenna, Amsterdam Hi, 1:20.90. 8, Dean, Briana, Johnstown Hi, 1:24.90. 9, Fernandez, Natalie, Amsterdam Hi, 1:25.80. 10, Andrews, Kendra St., Gloversville, 1:26.10. 11, Shovelton, Paige, Canajoharie, 1:27.80. 12, Port, Darianna, Gloversville, 1:34.30. 13, Adams, Carolyn, Canajoharie, 1:37.50.

Girls 2000 Meter Steeplechase

1, DeNeuville, Jordyn, Broadalbin-P, 8:45.60. 2, Nolan, Cadey, Broadalbin-P, 8:56.90. 3, Sarullo, Julia, Johnstown Hi, 9:23.10. 4, Lapratt, Hailie, Fonda-Fulton, 9:31.80. 5, Adams, Carolyn, Canajoharie, 11:00.40.

Girls 4×100 Meter Relay

1, Canajoharie ‘A’ (Acquilla, Jade , Custer-Slater, Rebecca , Porter, Jordan, Towse, Christina ), 55.60. 2, Fonda-Fultonville ‘A’ 56.10. 3, Amsterdam High ‘A’ 56.20. 4, Mayfield-Northville Central Sc ‘A’ 56.60. 5, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ 57.70. 6, Fort Plain ‘A’ 57.80.

Girls 4×400 Meter Relay

1, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ (Decker, Christa , Gifford, Kylie, Monroe, Coreena , Onzo, Celina ), 4:26.80. 2, Gloversville ‘A’ 4:39.30. 3, Amsterdam High ‘A’ 4:40.10. 4, Fonda-Fultonville ‘A’ 4:48.40. 5, Johnstown High School ‘A’ 4:56.60. 6, Mayfield-Northville Central Sc ‘A’ 4:58.70. 7,

Fort Plain ‘A’ 5:05.10.

Girls 4×800 Meter Relay

1, Amsterdam High ‘A’ (Adamchick, Caitlyn , Dopp, Chantel , Quinones, Illenis, Lazarou, Olivia ), 10:41.90. 2, Fonda-Fultonville ‘A’ 10:51.70. 3, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ 11:07.10. 4, Gloversville ‘A’ 11:38.90.

Girls High Jump

1, LeBlanc, Chelsea, Broadalbin-P, 5-00. 2, Therrien, Lindsay, Fonda-Fulton, 4-08. 3, Sear, Juliet, Johnstown Hi, 4-06. 4, Heacock, Alesha, Fonda-Fulton, J4-06. 5, Port, Brianna, Gloversville, 4-04. 6, Bumpus, Kaylee, Mayfield-Nor, 4-02. 6, Bellinger, Renee, Broadalbin-P, 4-02. 8, Ryan, Mary, Mayfield-Nor, J4-02. 8, Wagner, Alex, Broadalbin-P, J4-02. 10, Shirley, Soren, Fort Plain, 4-00. 10, Armstrong, Destiny, Gloversville, 4-00. 10, Dean, Briana, Johnstown Hi, 4-00. 10, Andrews, Kendra St., Gloversville, 4-00. 14, Phillips, Morgan, Johnstown Hi, 3-10. 14, Staples, Hannah, Fort Plain, 3-10.

Girls Pole Vault

1, Hentnik, Rebekah, Fonda-Fulton, 9-00. 2, Tavolaro, Joanna, Broadalbin-P, 7-00. 3, Eipp, Lexi, Broadalbin-P, J7-00. 4, Walters, Cheyann, Fort Plain, 6-06. 5, Heacock, Alesha, Fonda-Fulton, 6-00. 6, Duross, Angela, Johnstown Hi, J6-00. 6, Eagan, Michaela, Broadalbin-P, J6-00. 8, Ambrosino, Emily, Gloversville, J6-00. –, Mead, Bethany, Canajoharie, NH.

Girls Long Jump

1, Thomas, Chanel, Gloversville, 15-08.75. 2, Therrien, Lindsay, Fonda-Fulton, 15-03.75. 3, Decker, Christa, Broadalbin-P, 14-06.50. 4, Wollman, Abby, Amsterdam Hi, 14-02. 5, Port, Brianna, Gloversville, 14-01.25. 6, Dickey, Sarah, Mayfield-Nor, 13-07.75. 7, Janetsky, Madison, Amsterdam Hi, 13-05. 8, Makarowsky, Kelly, Broadalbin-P, 13-03. 9, Gifford, Kylie, Broadalbin-P, 13-00. 10, Hentnik, Rebekah, Fonda-Fulton, 12-11. 11, Acquilla, Jade, Canajoharie, 12-09.50. 12, Shirley, Soren, Fort Plain, 12-06.50. 13, Walters, Brandy, Fort Plain, 12-02. 14, Sweetman, Shaleena, Fonda-Fulton, 11-11.50. 15, Garrigan, Emily, Mayfield-Nor, 11-03.25. 16, Munson, Cheyenne, Fort Plain, 11-03. 17, Sear, Molly, Johnstown Hi, 11-02. 18, Adams, Carolyn, Canajoharie,

10-01.50. 19, Anderson, Elizabeth, Johnstown Hi, 8-08.50. 20, Spagnuola, Bridget, Johnstown Hi, 7-04.25.

Girls Triple Jump

1, Thomas, Chanel, Gloversville, 34-00. 2, Janetsky, Madison, Amsterdam Hi, 32-03.50. 3, Towse, Christina, Canajoharie, 32-00.50. 4, Therrien, Lindsay, Fonda-Fulton, 31-11. 5, Fancher, Sierra, Gloversville, 31-07. 6, Wollman, Hannah, Amsterdam Hi, 30-04. 7, Tavolaro, Joanna, Broadalbin-P, 30-02. 8, Peck, Carolyn, Gloversville, 30-00. 9, Palczak, McKenna, Amsterdam Hi, 29-10.50. 10, Onzo, Celina, Broadalbin-P, 29-07.50. 11, Heacock, Alesha, Fonda-Fulton, 28-11.25. 12, Hentnik, Rebekah, Fonda-Fulton, 28-07. 13, Shovelton, Paige, Canajoharie, 28-00. 14, Laurange, Victoria, Broadalbin-P, 27-03. 15, Bernier, Tiana, Fort Plain, 23-07.75. 16, Behan, Kaitlyn, Fort Plain, 21-07. 17, Putnam, Jamie, Fort Plain, 17-09.

Girls Shot Put

1, Smith, Anna, Broadalbin-P, 34-07.50. 2, Savoie, Camryn, Fonda-Fulton, 29-07. 3, Bridgewater, Gabrielle, Fort Plain, 29-06. 4, Richardson, Amber, Amsterdam Hi, 27-11.75. 5, Montanye, Mackenzie, Canajoharie, 27-03.50. 6, Swartz, Brianna, Fort Plain, 26-02.75. 7, Nemecek, Love, Fort Plain, 25-08.75. 8, Queeney, Abby, Johnstown Hi, 24-04.75. 9, Zukas, Harmony, Broadalbin-P, 24-02. 10, Praught, Ellen, Johnstown Hi, 24-00.50. 10, anders, Danielle, Broadalbin-P, 24-00.50. 12, Christiano, Jillian, Gloversville, 23-07.50. 13, Hill, Sierra, Canajoharie, 23-06.75. 14, Gonzalez, Isabel, Amsterdam Hi, 23-02.50. 15, DeFrancis, Mallory, Johnstown Hi, 22-10.25. 16, Cromie, Emily, Mayfield-Nor, 22-07. 17, Walton, Haley, Mayfield-Nor, 21-08.50. 17, Littlejohn, Carly, Fonda-Fulton, 21-08.50. 19, Phelps, Samantha, Fonda-Fulton, 20-08.25. 20, Hart, Rebecca, Mayfield-Nor, 20-07. 21, Young, Glorianna, Gloversville, 20-04.75. 22, Barkley, Kelsey, Gloversville, 20-02.50. 23, Rivas, Brianna, Amsterdam Hi, 20-00.

Girls Discus Throw

1, Savoie, Camryn, Fonda-Fulton, 102-01. 2, Smith, Anna, Broadalbin-P, 99-07. 3, Montanye, Mackenzie, Canajoharie, 87-00. 4, Littlejohn, Carly, Fonda-Fulton, 73-03. 5, Swartz, Brianna, Fort Plain, 71-10. 6, Hill, Sierra, Canajoharie, 70-00. 7, Opalka, Alexandria, Broadalbin-P, J70-00. 8, Praught, Ellen, Johnstown Hi, 63-06. 9, Murphy, Kayla, Gloversville, 62-08. 10, Walton, Haley, Mayfield-Nor, 60-09. 11, Christiano, Jillian, Gloversville, 60-01. 12, Phelps, Samantha, Fonda-Fulton, 59-07. 13, Subik, Catherine, Fort Plain, 58-00. 14, Dixon, Allison, Amsterdam Hi, 56-09. 15, Nemecek, Love, Fort Plain, 53-02. 16, Zukas, Harmony, Broadalbin-P, 53-01. 17, Cirillo, Chelsea, Johnstown Hi, 51-03. 18, Richardson, Amber, Amsterdam Hi, 51-01. 19, Gonzalez, Isabel, Amsterdam Hi, 49-06. 20, Queeney, Abby, Johnstown Hi, 46-06. 21, Sala, Madi, Canajoharie, 43-08. 22, Coffin, Arianna, Gloversville, 42-05.

Boys 100 Meter Dash

1, Dorr, Lucas, Amsterdam Hi, 11.00. 2, Stanavich, Bryan, Amsterdam Hi, 11.40. 3, Derose, Shane, Amsterdam Hi, 11.80. 4, Caughey, Henry, Broadalbin-P, 11.90. 5, Coveney, Jake, Broadalbin-P, 12.00. 6, Park, Ryan, Fonda-Fulton, 12.10.

Boys 200 Meter Dash

1, Brown, Izaiah, Amsterdam Hi, 21.60. 2, Bahruth, Devlin, Johnstown Hi, 22.30. 3, Gallup, Julian, Amsterdam Hi, 23.30. 4, Brownell, Jordan, Canajoharie, 24.30. 5, Caughey, Henry, Broadalbin-P, 24.50. 6, Slater, Ryan,

Fonda-Fulton, 24.90.

Boys 400 Meter Dash

1, Brown, Izaiah, Amsterdam Hi, 48.10. 2, Bahruth, Devlin, Johnstown Hi, 50.70. 3, Gallup, Julian, Amsterdam Hi, 52.70. 4, Arnold, Keyshawn, Gloversville, 54.10. 5, Stanavich, Bryan, Amsterdam Hi, 54.20. 6, Nizet, Zach, Fonda-Fulton, 55.50. 7, Klim, Bryan, Fonda-Fulton, 56.30. 8, Caughey, Henry, Broadalbin-P, 56.70. 9, Brownell, Jordan, Canajoharie, 57.10. 10, Marek, Noah, Broadalbin-P, 58.20. 11, Buccolo, Brice, Canajoharie, 59.50. 12, Menzel, Sam, Johnstown Hi, 59.80. 13, Mifsud, Michael, Canajoharie, 1:00.10. 14, Frye, Ben, Broadalbin-P, 1:01.40. 15, Chamberlaine, Ian, Mayfield-Nor, 1:03.90.

Boys 800 Meter Run

1, Bravo, Anthony, Gloversville, 2:11.40. 2, Fernandez, Gabe, Amsterdam Hi, 2:12.50. 3, Gilligan, Cameron, Fonda-Fulton, 2:14.20. 4, Mercado, Antonio, Amsterdam Hi, 2:16.70. 5, Hornidge, Alec, Johnstown Hi, 2:19.00. 6, McFarlane, Ruben, Canajoharie, 2:19.30. 7, Sala, Logan, Canajoharie, 2:20.40. 8, Sweet, Dylan, Broadalbin-P, 2:20.70. 9, Stewart, Alex, Amsterdam Hi, 2:20.90. 10, Holik, Jordan, Broadalbin-P, 2:23.90. 11, Bunker, Jacob, Broadalbin-P, 2:24.40. 12, Rosmarino, Gabe, Gloversville, 2:26.10. 13, Weaver, Tyler, Fonda-Fulton, 2:28.40. 14, Madeiros, Taylor, Mayfield-Nor, 2:31.30. 15, Febbie, Josh, Mayfield-Nor, 2:32.00. 16, Bump, Colin, Johnstown Hi, 2:32.70. 17, Rulison, Tyler, Gloversville, 2:34.60. 18, Dunn, Jackson, Mayfield-Nor, 2:49.70.

Boys 1600 Meter Run

1, Westman, Dan, Fonda-Fulton, 4:47.50. 2, Bogdan, Greg, Broadalbin-P, 4:49.60. 3, Vazquez, Jamal, Johnstown Hi, 4:54.30. 4, Gallup, Jared, Amsterdam Hi, 4:56.20. 5, Payack, Jon, Fort Plain, 5:00.40. 6, DeSorbo, Dylan,

Fonda-Fulton, 5:10.90. 7, Charland, Ryan, Broadalbin-P, 5:11.20. 8, Knack, Jonathan, Amsterdam Hi, 5:12.20. 9, Alvarez, Aaron, Johnstown Hi, 5:14.10. 10, Hitrick, Alex, Broadalbin-P, 5:15.90. 11, Geniti, Travis, Fonda-Fulton, 5:23.20. 12, McFarlane, Ruben, Canajoharie, 5:24.80. 13, Weinheimer, William, Amsterdam Hi, 5:30.10. 14, Madeiros, Taylor, Mayfield-Nor, 5:38.80. 15, Hernandez, Chris, Gloversville, 5:53.90. 16, Buck, Alex, Gloversville, 5:55.20. 17, Herron, Jordan, Johnstown Hi, 6:48.70.

Boys 3200 Meter Run

1, Bogdan, Greg, Broadalbin-P, 10:28.30. 2, Sleezer, Adam, Gloversville, 11:05.10. 3, Hitrick, Alex, Broadalbin-P, 11:08.70. 4, Perez, Jacob, Gloversville, 11:13.20. 5, DeSorbo, Dylan, Fonda-Fulton, 11:16.80. 6, Geniti,

Travis, Fonda-Fulton, 11:23.50. 7, Akowicz, Connor, Mayfield-Nor, 11:24.90. 8, Weinheimer, William, Amsterdam Hi, 11:46.20. 9, Kline, Timothy, Amsterdam Hi, 11:53.70. 10, Mraz, Brandon, Johnstown Hi, 11:59.10. 11, Kamanu, Ryan, Amsterdam Hi, 12:03.60. 12, Unislawski, Tyler, Gloversville, 12:04.00. 13, Mosher, Jacob, Broadalbin-P, 12:04.30. 14, Klotz, Jason, Fonda-Fulton, 12:16.50. 15, Davis, Austin, Mayfield-Nor, 12:26.60. 16, Cole, Luke, Mayfield-Nor, 13:42.60.

Boys 110 Meter Hurdles

1, Coveney, Jake, Broadalbin-P, 14.60. 2, Sweet, Michael, Fonda-Fulton, 15.20. 3, Graveley, David, Amsterdam Hi, 15.60. 4, Hornidge, Alec, Johnstown Hi, 16.50. 5, Van Avery, Christian, Fonda-Fulton, 17.60. 6, Sullivan, Ken, Canajoharie, 17.70.

Boys 400 Meter Hurdles

1, Graveley, David, Amsterdam Hi, 56.90. 2, Coveney, Jake, Broadalbin-P, 58.60. 3, Buseck, Daeshan, Johnstown Hi, 1:01.00. 4, Briggs, Todd, Mayfield-Nor, 1:01.60. 5, Sweet, Michael, Fonda-Fulton, 1:02.00. 6, Bearden,

Jonathon, Johnstown Hi, 1:04.80. 7, Martin, Alonzo, Amsterdam Hi, 1:06.10. 8, Maldonado, Edgar, Amsterdam Hi, 1:06.20. 9, Ferguson, Nathan, Canajoharie, 1:07.10. 10, Meher, Phil, Gloversville, 1:07.40. 11, Freeman, Damion, Fonda-Fulton, 1:08.30. 12, McCredie, Taylor, Gloversville, 1:08.50. 13, Martin, Hunter, Broadalbin-P, 1:09.60. 14, Marshall, Devante, Mayfield-Nor, 1:11.50. 15, Rivera, George, Amsterdam Hi, 1:12.50. 16, Van Avery, Christian, Fonda-Fulton, 1:14.30. 17, Spraker, Stephen, Broadalbin-P, 1:14.60. 18, Rolle, Edward, Fort Plain, 1:18.10. 19, Hernandez, Chris, Gloversville, 1:27.10.

Boys 3000 Meter Steeplechase

1, Bogdan, Greg, Broadalbin-P, 10:51.20. 2, Meher, Phil, Gloversville, 11:29.90. 3, Roten, Cameron, Johnstown Hi, 12:12.90. 4, Geniti, Travis, Fonda-Fulton, 12:13.10. 5, Charland, Ryan, Broadalbin-P, 12:20.20. 6, Klotz, Jason, Fonda-Fulton, 12:48.40. 7, Mraz, Brandon, Johnstown Hi, 12:54.80. 8, Mosher, Jacob, Broadalbin-P, 13:08.30. 9, Sterns, Jared, Fonda-Fulton, 13:46.40.

Boys 4×100 Meter Relay

1, Amsterdam High ‘A’ (Stanavich, Bryan , Sturdivant, Omahri , Derose, Shane, Dorr, Lucas ), 45.10. 2, Fonda-Fultonville ‘A’ 48.10. 3, Johnstown High School ‘A’ 50.50. 4, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ 52.10. 5, Gloversville ‘A’ 1:01.60.

Boys 4×400 Meter Relay

1, Amsterdam High ‘A’ (Graveley, David , Gallup, Julian , Gallup, Jared, Brown, Izaiah ), 3:35.80. 2, Johnstown High School ‘A’ 3:43.10. 3, Fonda-Fultonville ‘A’ 3:47.20. 4, Gloversville ‘A’ 3:53.60. 5, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ 3:58.90.

Boys 4×800 Meter Relay

1, Fonda-Fultonville ‘A’ (Gilligan, Cameron , Freeman, Damion , DeSorbo, Dylan, Westman, Dan ), 8:48.80. 2, Amsterdam High ‘A’ 8:58.00. 3, Johnstown High School ‘A’ 9:12.00. 4, Gloversville ‘A’ 9:23.70. 5, Broadalbin-Perth Central Schoo ‘A’ 9:38.00. 6, Canajoharie ‘A’ 9:45.20. 7, Mayfield-Northville Central Sc ‘A’ 10:41.30.

Boys High Jump

1, Brown, Izaiah, Amsterdam Hi, 5-10. 2, Hornidge, Alec, Johnstown Hi, 5-08. 3, Sala, Logan, Canajoharie, 5-06. 4, Sturdivant, Omahri, Amsterdam Hi, J5-06. 4, Arnold, Keyshawn, Gloversville, J5-06. 4, Adams, Kaisean, Canajoharie, J5-06. 7, Meher, Phil, Gloversville, J5-06. 7, Coveney, Jake, Broadalbin-P, J5-06. 9, Nizet, Zach, Fonda-Fulton, 5-04. 9, McCredie, Taylor, Gloversville, 5-04. 11, Alvarez, Aaron, Johnstown Hi, 5-02. 11, Vazquez, Jamal, Johnstown Hi, 5-02. 11, Maldonado, Edgar, Amsterdam Hi, 5-02. 14, Henderson, Tyler, Mayfield-Nor, 5-00. 14, Rolle, Edward, Fort Plain, 5-00. 16, Searles, Evan, Fort Plain, 4-10. 16, Frye, Brandon, Broadalbin-P, 4-10. 18, Mykel, Issac, Fort Plain, 4-06. 18, Sullivan, Ken, Canajoharie, 4-06. –, Spraker, Stephen, Broadalbin-P, NH. –, Weaver, Tyler, Fonda-Fulton, NH. –, Freeman, Damion, Fonda-Fulton, NH.

Boys Pole Vault

1, Bukda, Michael, Gloversville, 12-06. 2, Park, Ryan, Fonda-Fulton, J12-06. 3, William, Zach, Gloversville, 10-06. 4, Vardai- Davidson, Ben, Fonda-Fulton, 10-00. 5, Hudyncia, Soren, Canajoharie, J10-00. 6, Miller, Cory, Gloversville, J10-00. 7, Roten, Cameron, Johnstown Hi, 9-06. 8, Van Avery, Christian, Fonda-Fulton, 9-00. 8, Sweet, Dylan, Broadalbin-P, 9-00. 10, Brock, Austin, Amsterdam Hi, 8-06. 11, Akowicz, Mitchell, Mayfield-Nor, 8-00. 11, Bogdan, Greg, Broadalbin-P, 8-00. –, Bogdan, Dennis, Broadalbin-P, NH. –, Frank, Erik, Johnstown Hi, NH. –, Velazquez, Christopher, Amsterdam Hi, NH. –, Farley, Ryan, Amsterdam Hi, NH.

Boys Long Jump

1, Gallup, Julian, Amsterdam Hi, 19-10.25. 2, Sturdivant, Omahri, Amsterdam Hi, 19-06.50. 3, Briggs, Todd, Mayfield-Nor, 19-05.25. 4, Mead, Blade, Canajoharie, 19-04.25. 5, Nizet, Zach, Fonda-Fulton, 18-01.25. 6,

VanDenabeele, David, Gloversville, 17-09.25. 7, Menzel, Sam, Johnstown Hi, 17-07.25. 8, Bahruth, Devlin, Johnstown Hi, 17-02. 9, Chamberlaine, Ian, Mayfield-Nor, 17-01.50. 10, Adams, Kaisean, Canajoharie, 17-00.50. 11, Bunker, Jacob, Broadalbin-P, 15-10.50. 12, Frye, Ben, Broadalbin-P, 15-03.50. 13, Searles, Evan, Fort Plain, 14-05.25. 14, Rasmussen, Adam, Broadalbin-P, 14-04.75. 15, Mykel, Issac, Fort Plain, 14-03. 16, Folts, Zach, Canajoharie, 14-01.25. 17, Robinson, John, Gloversville, 13-10.25. 18, Ward, Robert, Gloversville, 13-06.50.

Boys Triple Jump

1, Sturdivant, Omahri, Amsterdam Hi, 43-10. 2, Briggs, Todd, Mayfield-Nor, 39-06. 3, Marshall, Devante, Mayfield-Nor, 38-02. 4, Park, Ryan, Fonda-Fulton, 37-00. 5, Bunker, Jacob, Broadalbin-P, 36-02. 6, Rivera, Alezey, Amsterdam Hi, 34-09.25. 7, Camarra, Steve, Johnstown Hi, 34-04. 8, Henderson, Tyler, Mayfield-Nor, 33-11. 9, Kline, Timothy, Amsterdam Hi, 32-09.50. 10, Spraker, Stephen, Broadalbin-P, 31-01. 11, Bogdan, Dennis, Broadalbin-P, 28-07. –, Dutcher, Caleb, Gloversville, FOUL.

Boys Shot Put

1, LaPort, Pierre, Broadalbin-P, 42-07.50. 2, Florian, Zach, Fort Plain, 41-07.25. 3, Henderson, Tyler, Mayfield-Nor, 39-05.50. 4, Moore, Dylan, Mayfield-Nor, 38-07.25. 5, Lanzi, Giacamo, Amsterdam Hi, 36-09. 6, Sutter, Doug, Broadalbin-P, 36-08. 7, Brand, Anthony, Fonda-Fulton, 36-03.50. 8, Page, Devin, Broadalbin-P, 36-00.75. 9, Ryan, Gene, Fort Plain, 36-00.25. 10, Finn, Bryan, Fonda-Fulton, 35-08. 11, Folts, Zach, Canajoharie, 35-03.75. 12, Stevens, Brandon, Johnstown Hi, 35-00. 13, Blackwood, Mitchell, Gloversville, 33-07.75. 14, Morford, Tyr, Fonda-Fulton, 33-06.50. 15, Florian, Nate, Fort Plain, 32-04. 16, O’Connor, John, Canajoharie, 32-00.25. 17, Close, Eric, Gloversville, 31-09. 18, Heberer, Ian, Johnstown Hi, 31-02.75. 19, Pine, Chad, Amsterdam Hi, 30-06. 20, Nieuwkerk, Aris, Amsterdam Hi, 29-05.50. 21, Cowles, Cody, Gloversville, 29-03. 22, Lee, Derek, Johnstown Hi, 21-04.75.

Boys Discus Throw

1, LaPort, Pierre, Broadalbin-P, 126-05. 2, Folts, Zach, Canajoharie, 120-06. 3, Ryan, Gene, Fort Plain, 111-02. 4, Stevens, Brandon, Johnstown Hi, 111-01. 5, Romeyn, Zach, Broadalbin-P, 110-04. 6, Florian, Zach, Fort Plain, 108-08. 7, Zukas, Tim, Broadalbin-P, 104-08. 8, Moore, Dylan, Mayfield-Nor, 99-11. 9, Finn, Bryan, Fonda-Fulton, 97-03. 10, Close, Eric, Gloversville, 93-07. 11, Brand, Anthony, Fonda-Fulton, 92-01. 12, Florian, Nate, Fort Plain, 91-05. 13, Towne, Chris, Gloversville, 86-11. 14, Nieuwkerk, Aris, Amsterdam Hi, 85-04. 15, Pine, Chad, Amsterdam Hi, 85-02. 16, Lanzi, Giacamo, Amsterdam Hi, 83-11. 17, Mifsud, Michael, Canajoharie, 83-08. 18, Heberer, Ian, Johnstown Hi, 81-07. 19, MacDougall, Sean, Fonda-Fulton, 80-07. 20, O’Connor, John, Canajoharie, 79-03. 21, Dunn, Jackson, Mayfield-Nor, 74-00. 22, Cowles, Cody, Gloversville, 66-01. 23, Beekman-Williams, Devon, Johnstown Hi, 63-07.