Fonda-Fultonville sweeps league meet

FONDA -The Fonda-Fultonville track and field teams kicked off their season Thursday by sweeping a Colonial Council dual meet from Watervliet.

The Braves won 13 of 17 events to defeat Watervliet 109-31, while the Lady Braves also posted victories in 13 of 17 events en route to a 106-29 victory.

Lindsay Therrien led the Lady Braves with four individual victories. The senior standout won the 100-meter hurdles (17.8), 400-meter hurdles (1:21.5), long jump (15-04) and high jump (4-08).

Kim Geniti and Camryn Savoie were double winners for Fonda-Fultonville.

Geniti hit the line first in the 1,500-meter run in 5:39.3 and the 3,000-meter run in 12:50.5.

Savoie swept the shot put and discus with throws of 27-01 and 94-09 respectively.

Three Braves posted double individual victories in Thursday’s meet.

Ryan Park won the pole vault, clearing the bar at 13-0 and the triple jump with a leap of 37-01.

Bryan Finn swept the weight events, winning the shot put with a toss of 34-11 and the discus with a throw of 88-04.

Michael Sweet took home victories in the 110-meter hurdles with a time of 16.7 and the 400-meter hurdles in 65.8.

Nino Gagliardi was a double winner for Watervliet, claiming victories in the 100-meter dash (11.8) and the 200-meter dash (24.8).

Boys

Fonda-Fultonville 109, Watervliet 31

3200 relay: Fonda-Fultonville (Hunter, Weaver, Westman, Gillilgan), 9:22.8.

110 Hurdles: 1. Sweet (FF), 2. VanAvery (FF), 3. Davidson (FF), 16.7.

100: 1. Gagliardi (W), 2. Fearon (W), 3. Slater (FF), 12.3.

1,600: 1. DeSorbo (FF), 2. Freeman (FF), 3. Klotz (FF), 5:00.0.

400 relay: Watervliet (Gagliardi, Mitchell, Hughes, Fearon), 47.9.

400: 1. Hunter (FF), 2. Nizet (FF), 3. Klim (FF), 56.1.

400 hurdles: 1. Sweet (FF), 2. Freeman (FF), 3. VanAvery (FF), 65.8.

800: 1. Gilligan (FF), 2. DeSorbo (FF), 3. Weaver (FF), 2:14.4.

200: 1. Gagliardi (W), 2. Fearon (W), 3. Klim (FF), 24.8.

3,200: 1. Westman (FF), 2. Geniti (FF), 3. Klotz (FF), 11:04.2.

1,600 relay: Fonda-Fultonville (Gilligan, Hunter, Nizet, DeSorbo), 4:00.2.

Long jump: 1. Nizet (FF), 2. Gagliardi (W), 3. Yafay (W), 18-10.

Discus: 1. Finn (FF), 2. Brand (FF), 3. MacDougall (FF), 88-04.

Shot put: 1. Finn (FF), 2. Brand (FF), 3. MacDougall (FF), 34-11.

Pole vault: 1. Park (FF), 2. Davidson (FF), 3. VanAvery (FF), 13-0.

Triple jump: 1. Park (FF), 2. Hunter (FF), 37-01.

High jump: 1. Velez (W), 2. Nizet (FF), 3. Towles (W), 5-06.

Girls

Fonda-Fultonville 106, Watervliet 29

3,200 relay: Fonda-Fultonville (S. Hesch, LaPratt, Brown, Geniti), 11:31.7.

100 hurdles: 1. Therrien (FF), 2. Rhodes (FF), 3. Gross (W), 17.8.

100: 1. Hanby (W), 2. S. Hesch (FF), 3. Cook (FF), 13.5.

1,500: 1. Geniti (FF), 2. VanAvery (FF), 3. Hotaling (W), 5:39.3.

400 relay: 1. Watervliet (Hamby, Marshall, Atkins, Cunningham), 57.4.

400: 1. Hanson (FF), 2. DeBiere (FF), 3. LaPratt (FF), 68.1.

400 Hurdles: 1. Therrien (FF), 2. VanAvery (FF), 3. Heacock (FF), 1:21.5.

800: 1. Brown (FF), 2. Hotaling (W), 3. C. Littlejohn (FF), 2:49.6.

200: 1. Atkins (W), 2. S. Hesch (FF), 3. Cook, 29.1.

3,000: 1. Geniti (FF), 2. Vecchio (FF), 12:50.5.

1,600 relay: Fonda-Fultonville (Hanson, Brown, VanAvery, Rhodes), 5:00.2.

Long jump: 1. Therrien (FF), 2. Atkins (W), 3. Sweetman (FF), 15-04.

Shot put: 1. Savoie (FF), 2. C. Littlejohn (FF), 3. Dykes (W), 27-01.

Discus: 1. Savoie (FF), 2. C. Littlejohn (FF), 3. Phelps (FF), 94-09.

High jump: 1. Therrien (FF), 2. Heacock (FF), 4-08.

Pole vault: 1. R. Hentnik (FF), 6-0.

Triple jump: 1. DelSignore (W), 2. J. Hentnik (FF), 3. Bryant (W), 25-01.