Dolgeville wrestlers named CSC all-stars

Several Dolgeville wrestlers were among those selected for the recently announced Center State Conference all-star team.

Noah Handy (120 pounds), Ben Nastovski (152), Richard Lyon (160), Triston Engle (170) and Kasey Foster (182) were named all-stars.

Engle finished his junior season with a 42-3 record. He placed third at 170 pounds in the New York State Public High School Athletic Association Division II (small-school) Tournament.

Engle also finished second in the Section III Division II tourney and won the Section III Class D title.

Handy placed third at the Section III Division II tournament and finished his season with a 37-8 record for the Blue Devils, who finished second at the Section III Class D tourney. Handy also won the Section III Class D title.

Foster was fourth at the Section III Division II tourney, finishing his season with a 35-7 record. Foster also won the Section III Class D title, while Nastovski placed sixth at the Class D tourney.

Lyon was second at the Class D tourney for Dolgeville.

Ian Nagle (145) earned honorable-mention status for the Blue Devils.

Nagle finished third at this year’s Section III Class D tourney.

Also named to the all-star team were Central Valley Academy’s C.J. Walz (99), Tanner Cook (106), Laken Cook (138), John Mazza (145), Tim Rathbun (160) and Landry Cook (195).

Rounding out the all-star team were New Hartford’s Ian McKenna (99), New Hartford’s Kelen McKenna (106), Adirondack’s Derek Spann (113), Adirondack’s Ryan O’Rourke (113), Camden’s Dennis Hilts (113), Rome Free Academy’s D’Andre Norman (120), Morrisville-Eaton’s Zach Burke (120), Sherburne-Earlville’s Hunter Owen (120), Holland Patent’s Hunter Richard (126), Vernon-Verona-Sherill’s Bryce Cipollone (126), Poland’s Albert Amacher (126), New Hartford’s Dempsey King (132), Mount Markham’s Tanner Christman (132), Holland Patent’s Austin Benoit (138), Canastota’s Nate Walker (138), New Hartford’s Sean McKenna (138), Vernon-Verona-Sherrill’s Jason Colon (145), Camden’s Garrett Mitchell (145), Holland Patent’s Alex Herringshaw (152), Adirondack’s Joe Hennessy (152), Vernon-Verona-Sherill’s Simon Breckenridge (152), Camden’s Chad Finch (160), Sherburne-Earlville’s Jack Buell (170), Morrisville-Eaton’s Brett Lewis (170), Camden’s Brett Finch (182), Vernon-Verona-Sherrill’s Lane Frost (195), Camden’s Thad Casler (195), Herkimer’s Dan Appley (195), Whitesboro’s Tyler Hudson (220), Adirondack’s Connor Hamilton (220), Sherburne-Earlville’s Garrett DuVall (220), Canastota’s Jacob Morris (285) and Oneida’s Tyler Havener (285).

2013-14 Center State Conference Wrestling All-Stars

99: Ian McKenna (New Hartford), C.J. Walz (Central Valley)

106: Kelen McKenna (New Hartford), Tanner Cook (Central Valley)

113: Derek Spann (Adirondack), Ryan O’Rourke (Adirondack), Dennis Hilts (Camden)

120: D’Andre Norman (Rome Free Academy), Zach Burke (Morrisville-Eaton), Hunter Owen (Sherburne-Earlville), Noah Handy (Dolgeville)

126: Hunter Richard (Holland Patent), Bryce Cipollone (Vernon-Verona-Sherrill), Albert Amacher (Poland)

132: Dempsey King (New Hartford), Tanner Christian (Mount Markham), Austin Benoit (Holland Patent)

138: Laken Cook (Central Valley), Nate Walker (Canastota), Sean McKenna (New Hartford)

145: John Mazza (Central Valley), Jason Colon (Vernon-Verona-Sherrill), Garrettt Mitchell (Camden)

152: Alex Herringshaw (Holland Patent), Joe Hennessy (Adirondack), Ben Nastovski (Dolgeville), Simon Breckenridge (Vernon-Verona-Sherrill)

160: Tim Rathbun (Central Valley), Richard Lyon (Dolgeville), Chad Finch (Camden)

170: Triston Engle (Dolgeville), Jack Buell (Sherburne-Earlville), Brett Lewis (Morrisville-Eaton)

182: Kasey Foster (Dolgeville), Brett Finch (Camden)

195: Lane Frost (Vernon-Verona-Sherrill), Landy Cook (Central Valley), Thad Casler (Camden), Dan Appley (Herkimer)

220: Tyler Hudson (Whitesboro), Garrett DuVall (Sherburne-Earlville), Connor Hamilton (Adirondack)

285: Jacob Morris (Canastota), Tyler Havener (Oneida)

Honorable Mention

99: Hunter Holliday (Camden), Riley Gerber (Camden)

106: T.J. Philpotts (Herkimer), Hunter Shaut (Central Valley), Mason Warner (Morrisville-Eaton), Neiko Scarano (Little Falls)

113: Brandon Gaylord (Adirondack), Tyler Ayers (Morrisville-Eaton), Austin Vanderhoof (Vernon-Verona-Sherrill), Marshall Brugeman (Canastota)

120: Kevin Dunshee (Sherburne-Earlville)

126: Jeff Maraffa (Whitesboro), Ryan Zotacki (Herkimer)

132: Anthony Inman (Whitesboro), Jette Collins (Vernon-Verona-Sherrill), Adam Davis (Camden)

138: A.J. Vargas (Oneida), Collin Newman (Rome Free Academy), Ben Marshall (Canastota)

145: Ian Nagle (Dolgeville), Josh Farrah (Morrisville-Eaton)

152: J.P. Pusachio (Camden)

160: Anthony Micaroni (Canastota), Brian Stapleton (Rome Free Academy), Coty Lutz (Adirondack), Luke Mack (Camden), Doug Simmons (Canastota)

170: Marc Groghan (Holland Patent), Landon Slawson (Whitesboro)

182: Zakk Zuranski (Central Valley), Brett Barnes (Rome Free Academy), Eddie Bentley (Vernon-Verona-Sherrill)

195: Tyler DeLaura (Adirondack)

220: Owen Albanese (Canastota)

285: Ian Radell (Camden), Brandon Yager (Central Valley), Joe Madonia (Whitesboro), Keirstan Armstrong (Adirondack)