Rams, Blue Devils post 3-5 records

DOLGEVILLE -The Amstedam Rams and the host Dolgeville Blue Devils posted 3-5 records at the annual Mountain Duals Friday and Saturday at Dolgeville High School.

In their head-to-head match, Dolgeville defeated Amsterdam, 37-36.

Burnt Hills-Ballston Lake 58, Amsterdam 17

285 – Roz Warren (Burnt Hills) won by forfeit.

99 – Christian Gramuglia (Burnt Hills) won by pin over Evelio Homs, 0:18.

106 – Jorge Rivera (Amsterdam) won by pin over Robert Forlano, 1:57.

113 – Danny Jada (Burnt Hills) won by decision over Adam Tatun, 10-3.

120 – Erick Rivera (Amsterdam) won by decision over Stephen Wagner, 3-1.

126 – Vinny Pedone (Burnt Hills) won by pin over Scott Moore, 3:20.

132 – Mason Rabideau (Burnt Hills) won by pin over Monty Carmona, 1:51.

138 – Abdellan Campbell (Burnt Hills) won by pin over Nelson Quinones, 4:53.

145 – Joey Butler (Burnt Hills) won by decision over Brandon Lapi, 2-1.

152 – John Rivera (Amsterdam) won by pin over Ricky Rodriguez, 3:21.

160 – Nathan Sisler (Burnt Hills) won by major decision over Brailin Santana, 11-2.

170 – Jake Ashcraft (Burnt Hills) won by pin over Mashland Santiago, 1:01.

182 – Marcus Torres (Amsterdam) won by decision over Anthony Papa, 3-2.

195 – Taylor Russell (Burnt Hills) won by pin over Chris Garrison, 4:42.

220 – Nico Fragale (Burnt Hills) won by pin over Joe Kelly, 5:34.

General Brown 49, Amsterdam 25

99 – Cody Fields (General Brown) won by pin over Evelio Homs, 1:18.

106 – Jorge Rivera (Amsterdam) won by major decision over Alex Wilcox, 12-3.

113 – Connor Schissler (General Brown) won by pin over Adam Tatun, 1:48.

120 – Garrett Fields (General Brown) won by decision over Erick Rivera, 4-3.

126 – Wyatt Dees (General Brown) won by pin over Scott Moore, 1:34.

132 – Ryan Snow (General Brown) won by pin over Monty Carmona, 1:34.

138 – Brandon Lapi (Amsterdam) won by pin over Scott Bluto, 1:08.

145 – Trevor Snow (General Brown) won by major decision over Brian Swank, 17-5.

152 – Kyle O’Connor (General Brown) won by decision over John Rivera, 10-5.

160 – Tyler Silverthorn (General Brown) won by tech fall over Brailin Santana, 24-9.

170 – Mashland Santiago (Amsterdam) won by pin over Gavin Kovalik, 1:35.

182 – Marcus Torres (Amsterdam) won by decision over Jacob Joanette, 8-2.

195 – Riccardo Dawkins (General Brown) won by major decision over Chris Garrison, 11-3.

220 – Joe Kelly (Amsterdam) won by pin over Dylan Bice, 3:15.

285 – Zech Pitre (General Brown) won by forfeit.

Amsterdam 55, Rome Free Academy 21

99 – Evelio Homs (Amsterdam) won by forfeit.

106 – Jorge Rivera (Amsterdam) won by forfeit.

113 – Adam Tatun (Amsterdam) won by forfeit.

120 – Dandre Norman (Rome Free Academy) won by forfeit.

126 – Erick Rivera (Amsterdam) won by forfeit.

132 – Monty Carmona (Amsterdam) won by forfeit.

138 – Nelson Quinones (Amsterdam) won by forfeit.

145 – Brandon Lapi (Amsterdam) won by tech fall over Spencer Newman, 18-1.

152 – Brandon Kilpatrick (Rome Free Academy) won by decision over John Rivera, 10-5.

160 – Brian Stapleton (Rome Free Academy) won by decision over Brailin Santana, 6-1.

170 – Mashland Santiago (Amsterdam) won by forfeit.

182 – Marcus Torres (Amsterdam) won by decision over Brett Barnes, 3-2.

195 – Chris Garrison (Amsterdam) won by tech fall over Ian Pisaneschi ,

220 – Oliver Froelick (Rome Free Academy) won by decision over Joe Kelly, 3-0.

285 – KaShaun Cyrus (Rome Free Academy) won by forfeit.

Dolgeville 37, Amsterdam 36

113 – Justus Richardson (Dolgeville) won by decision over Adam Tatun, 7-2.

120 – Noah Handy (Dolgeville) won by pin over Erick Rivera, 5:26.

126 – Troy Claus (Dolgeville) won by decision over Scott Moore, 6-0.

132 – Monty Carmona (Amsterdam) won by pin over Colton Souza, 5:19.

138 – Brandon Lapi (Amsterdam) won by pin over Ezra Lynch, 1:30.

145 – Benjamin Nastovski (Dolgeville) won by pin over Brian Swank, 3:33.

152 – John Rivera (Amsterdam) won by pin over Benjamin Doolittle, 2:24.

160 – Richard Lyon Jr. (Dolgeville) won by pin over Brailin Santana, 0:17.

170 – Triston Engle (Dolgeville) won by pin over Mashland Santiago, 2:59.

182 – Kasey Foster (Dolgeville) won by decision over Marcus Torres, 5-2.

195 – Chris Garrison (Amsterdam) won by forfeit.

220 – Joe Kelly (Amsterdam) won by forfeit.

285 – Double Forfeit

99 – Evelio Homs (Amsterdam) won by forfeit.

106 – Jonathan Handy (Dolgeville) won by decision over Jorge Rivera, 7-2

Peru 44, Dolgeville 34

99 – Carson Dobozy (Peru) won by forfeit.

106 – Jonathan Handy (Dolgeville) won by tech fall over Gaige Cosme, 4:29

113 – Brandon Goddeau (Peru) won by pin over Justus Richardson, 1:48

120 – Noah Handy (Dolgeville) won by pin over Colin Hogan, 2:58.

126 – Ethan Feazelle (Peru) won by pin over Troy Claus, 0:42.

132 – Colton Souza (Dolgeville) won by decision over Dan Bast, 8-4.

138 – Jay Oakes (Peru) won by pin over Seth Wilson, 0:50.

145 – Benjamin Nastovski (Dolgeville) won by pin over Nick Bushey, 0:54.

152 – Tanner Phillips (Peru) won by tech fall over Benjamin Doolittle, 5:55 19-4.

160 – Richard Lyon Jr. (Dolgeville) won by forfeit.

170 – Triston Engle (Dolgeville) won by decision over Jordan Bushey, 7-4.

182 – Hunter Sartwell (Peru) won by decision over Fabian Frank, 8-1.

195 – Kasey Foster (Dolgeville) won by pin over Riley Sartwell, 0:59.

220 – Dustin Neyer (Peru) won by forfeit.

285 – Miles-Norris Davis (Peru) won by forfeit.