Racing at Royal

Royal Mountain Motocross

June 23

Schoolboy (12-16): 1. Kyle Burgess, (Earlville), 2. Bobby Gage (Sloanesville), 3. tyler Bigford (Sherburne), 4. Jason Linendoll (Hudson Falls).

Colelgeboy (14-24): 1. Corey Thomas (North Bangor), 2. Cody Locci (East Berne), 3. Cody Spann (boonville), 4. Kris St. Gelais (Schaghticoke), 5. Ryan McNeil (Utica).

Plus 25 Am: 1. L. Cole Vergalito (Rome); 2. Aaron Benjamin (New Hartford), 3. Brett Czepiel (Boonville), 4. Adam Tilbe (Edmeston), 5. KevinScarcella (Ravena).

Plus 25 Expert: 1. Justin Murray (Holland Patent), 2. B.J. Smith (Mayfield).

Plus 30 Novice: 1. John Messina (Oneonta), 2. Jeff Cook (Willett), 3. Michael Gambacorta (Albany), 4. Gordon Duane (Binghamton), 5. Alex Short (West Burlington).

Womens: 1. Brandie Yaggie (Troy), 2. Gillian VanProag (Clarksville).

65cc (7-9): 1. Drew Maurer (Turin), 2. Cole Vrooman (Queensbury), 3. Devan Maurer (Turin), 4. Kawner Laflesh (Malone).

65cc (10-11): 1. Brandon Handy (Johnstown), 2. Jason Viger (Ganesvoort), 3. Colin Leonard (Otego).

125 2-stroke: 1. Ryan West (Ballston Spa), 2. Dominic J. Carnibucci (Averill Park), 3. Casey Battisti (Johnstown), 4. Josh Nixon (Petersburg), 5. Travis Witbeck (Johnsonville).

Plus 45 Am: 1. Rusty Braunsdorf (Hartford), 2. John Messina (Oneonta), 3. Paul Zelinsky (Lewis), 4. James Demko (Frankfort), 5. Jeffery Briscoe (East Greenbush).

Plus 45 Expert: 1. Todd Cleveland (Schoharie), 2. Mike Murray (Holland Patent), 3. Edward Nadeau (Saratoga Springs), 4. Mark Fanuele (Altamont).

122-Open Beginner: 1. Ryan Northup (Little Falls), 2. Parker Chase (Preston Hollow).

122-Open Novice: 1. Jack Mulyca (Caroga Lake), 2. Nicholas Schindler (Catskill), 3. Alex Hughes (Earlville), 4. Jacob Ballard (Hubbardsville), 5. Matt Mathewson (Bainbridge).

122-Open Am: 1. Kevin Scarcella (Ravena), 2. Shayne Winton (Hubbardsville), 3. Brandon Aldrich (Saquoit), 4. Raymond Gordon (Schaghticoke), 5. Kyle Longo (Schenectady).

122-Open Expert: 1. Justin Murray (Holland Patent), 2. Corey Thomas (North Bangor), 3. Cody Locci (E. Berne), 4. Cody Spann (boonville), 5. B.J. Smith (Mayfield).

Open Mini (10-16): 1. Dominic J. Carnibucci (Averill Park), 2. Brad Williams (Edmeston), 3. Casey Battisti (Johnstown), 4. Justin Akin (Schaghticoke), 5. Brodie O’Dell (Pownal, Vt.).

Plus 30 Am: 1. Charlie Vrooman (Queensbury), 2. John St. Gelais (Schaghticoke), 3. James Sleicher (Troy), 4. Chris Hutchison (Johnstown), 5. Chris Hobart (Troy).

Plus 30 Expert: 1. Jim Joy (Sauquoit), 2. Scott Phelps (Petersburg), 3. Andrew Darrah (South Glens Falls), 4. Gerard Hayner (Troy), 5. Nathan Sanford (Ravena).

Plus 50: 1. Mike Murray (Holland Patent).

122-250 Beginner: 1. Than Reilly (Wynantskill), 2. Zackary fischer (Marcy), 3. Ryan Northup (Little Falls), 4. Reid Persch (Gloversville), 5. Parker Chase (Preston Hollow).

122-250 Novice: 1. Nicholas Schindler (Catskill), 2. Jack Mulyca (Caroga Lake), 3. Tyler Bigford (Sherburne), 4. Alex Hughes (Earlville), 5. Matt Mathewson (Bainbridge).

122-250 Expert: 1. Cole Fredericks (Little Falls), 2. Joe Vitetta (East Berne), 3. Jake Stout (Clayville).

122-250 Am: 1. Amos Hughes (Earlville), 2. Frank Hempstead III (Westerlo), 3. Brandon Aldrich (Sauquoit), 4. Shayne Winton (Hubbardsville), 5. Kyle Burgess (Earlville).

Jr. Mini (9-11): 1. tyler Blowers (Fonda), 2. Devan Maurer (turin), 3. Jason Viger (Gansevoort), 4. Brandon handy (Johnstown), 5. Alexis Battista (Gansevoort).

85cc (12-15): 1. Casey Battisti (Johnstown), 2. Brad Williams (Edmeston), 3. Alex Bernard (Ballston Spa), 4. Kieran Doherty (Bath, Ont.), 5. Justin Kelly (New Hartford).

Plus 40 Am: 1. Chris Hobart (Troy), 2. Paul Zelinsky (Lewis), 3. John St. Gelais (Schaghticoke), 4. Gary Hameister (Little Falls), 5. Rusty Braunsdorf (Hartford).

Plus 40 Expert: 1. Scott Phelps (Petersburg), 2. Todd Cleveland (Schoharie), 3. Gerard hayner (Troy), 4. Nathan Sanford (Ravena), 5. Edward Nadeau (Saratoga Springs).

Quad Novice: 1. Andrew Hughes (Broadalbin), 2. Joshua Flint (Potsdam), 3. Nathan Burnett (North Lawrence), 4. Zach Virkler (Lowville), 5. Anthony Ambrose (Marcy).

Plus 25 Quad: 1. Mike Mealus (Lowville), 2. Travis Keegan (Camden).

Quad Schoolboy (12-16): 1. Tyler Jarvis (Queensbury), 2. Dakota Black (Pattersonville), 3. Cole Lyndaker (Croghan).

Quad Schoolgirl: 1. Brandi Hirschfeld (Amsterdam).

Quad Am: 1. Eric Junquera (Scotia), 2. Michael Gambacorta (Albany), 3. Michael Hodge (Norwich), 4. Jason Holbert (Burlington Flats), 5. Brian Harper Jr. (Salisbury).

Quad Expert: 1. Preston Young (Westmoreland), 2. Michael J. Bluy (Norwich), 3. Chris Davis (Parish), 4. Corin todd (Otego), 5. Chad Yarter (Gansevoort).

50cc Pee-Wee (4-6): Mayson Levellie (Little Falls).

50 cc Sr. (7-8): 1. Drew Maurer (Turin), 2. Carter VanHouten (Norwich), 3. Lucas Grenier (Esperance), 4. Bennett Melita (Johnstown), 5. Peyton Viger (Gansevoort).

Mini Quad 50cc Prod: 1. Dareck Graham (Corinth), 2. Treston Lawyer (Schoharie), 3. Andrew Lindsley (Fulton), 4. Dylan Warner (Malone).

Mini Quad 51-90cc Prod: 1. Masen Bush (Lowville), 2. Matthew Hirschfeld (Amsterdam), 3. Mason St. John-Lemery (Queensbury), 4. Dalton Nichols (Caroga Lake), 5. Jason Morrison Jr. (Johnstown).

50cc Oil Injected: 1. Mayson Levellie (Little Falls), 2. Parker Croote (Rotterdam Junction).